Warsztaty z Rohindżami

Na początku 2018 roku 1976km odwiedziło obozy dla uciekającej przed czystkami etnicznymi z Mjanmy/Birmy do Bangladeszu ludności Rohindża. Od 25 sierpnia 2017 roku, do regionu Cox’s Bazar przedostało się prawie 700 000 osób. Skala tego kryzysu zaskoczyła wszystkich. Rząd Bangladeszu i organizacje humanitarne nie są w stanie zorganizować pomocy dla wszystkich. Ok 50% ludności obozu to dzieci, z których zdecydowana większość nie ma dostępu do edukacji.

Screen Shot 2018-05-08 at 3.45.02 PM.png

Nasz zespół zorganizował warsztaty artystyczne i lekcje czytania dla dzieci oraz zajęcia z fotografii dla młodzieży. Dzięki współpracy z lokalną fundacją Mastul, która wybudowała szkołę w obozie Kutupalong, dzieci uzyskały dostęp do podstawowej edukacji i miejsce artystycznego rozwoju. Nigdzie to tej pory nie przywitano nas z taką serdecznością i nadzieją. Rodzice podkreślali, że edukacja jest kluczem do poprawy ich sytuacji.

Screen Shot 2018-05-08 at 3.52.43 PM.png

Mamy nadzieję powrócić do Bangladeszu w ciągu najbliższych kilku miesięcy wraz z naszym projektem „refocus” z większymi zasobami, aby założyć długofalowy program edukacyjny i artystyczny dla młodych Rohindźów. Więcej o sytuacji w Bangladeszu można przeczytać na naszej stronie w zakładce Raport Specjalny AYS oraz zobaczyć w naszej serii mini dokumentów „Still Stateless”.

ZDJĘCIA: @SONIANANDZIK @DFHERMAN