“Zesłani na śmierć”

a film by Fridoon Joinda

Lesvos, GRECJA-
1 SIerpnia 2017

W ostatnim reportażu opisywaliśmy strajk głodowy na Lesvos, który osiągnął 35ty dzień. Arash Bahrooz i Husssein Kozhin nadal są przetrzymywani w sekcji B obozu Moria, a stan ich zdrowia pogarsza się. Podjęli się strajku głodowego, aby zwrócić uwagę na warunki panujące w Morii oraz arbitralność decyzji o deportacji do Turcji lub kraju pochodzenia. Uchodźca i obrońca praw człowieka, Arash Hampay, dołączył do protestu głodowego w centrum Mitilini, stolicy wyspy. Jego bratu, który w minionym tygodniu został zwolniony z sekcji B z powodów humanitarnych, a który sam był na strajk głodowy, nadal grozi deportacja.

Fidoon Joinda, młody i utalentowany reżyser z Afganistanu, który sam jest uchodźcą, jest już na Lesvos ponad rok. Mimo, iż otrzymał azyl w Grecji, nie może podróżować ani studiować w Europie. Na Lesvos rozwija swój talent dokumentują życie uchodźców na wyspie.

Tutaj możecie zobaczyć cały film Fidoona. Już wkrótce zamieścimy wywiad z reżyserem oraz filmy nakręcone przez innych uchodźców opowiadające o sytuacji w Morii.