ReFOCUSlogo_transparent.png


Dziesiątki tysięcy młodych uchodźców nadal opuszczają swoje kraje uciekając przed konfliktem, wojną, prześladowaniem i skrajną biedą.

Spędzają długie lata w drodze do bezpiecznego miejsca, a następnie czekając na decyzję azylową w obozach przejściowych. Tracą wówczas cenne lata edukacji. Gdy otrzymują azyl, nadrobienie zaległości szkolnych jest prawie niemożliwe. Uchodźcy muszą jak najszybciej zacząć zarabiać na siebie i swoje rodziny. Jednak bez wykształcenia i kompetencji, są zmuszeni podjąć niskopłatne prace.

ReFOCUS to projekt Rough Cut Media i 1976km, którego celem jest zmiana sytuacji młodych uchodźców. Daje on dostęp do nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych organizują warsztaty fotografii, produkcji audio-wizualnej, grafiki, edytowania i komputerowe.

Screen Shot 2018-06-27 at 9.14.00 PM.png

Zajęcia ReFOCUS to nie tylko warsztaty artystyczne o walorach terapeutycznych.  Wyposażają one uchodźców w kompetencje niezbędne w każdym nowoczesnym społeczeństwie.

Nasze doświadczenie pokazuje, że uchodźcy w wieku nastoletnim i młodzież znajdują się w rozpaczliwej sytuacji, dlatego chcemy skupić się właśnie na ich rozwoju, umożliwić im opowiedzenie własnej historii przy pomocy nowoczesnych narzędzi medialnych i dać możliwość uniknięcia pułapki niestabilnego, niskopłatnego zatrudnienia.


 

Screen Shot 2018-07-02 at 7.31.20 PM.png

ReFOCUS to wsparcie i zrównoważony rozwój. Z tego powodu zorganizowaliśmy akcję crowdfundingową, aby sfinansować zakup komputerów i sprzętu audiowizualnego oraz aby zapewnić nauczycieli w obozach dla uchodźców i centrach komunalnych. Cały zakupiony sprzęt zostanie podarowany naszym partnerom w terenie, aby zapewnić ciągłość projektu i rozwój naszych uczniów.

Cieszymy się, że kilkoro uchodźców biegłych w sztukach audio-wizualnych, którzy uzyskali już azyl w Unii Europejskiej, postanowiło wrócić i uczyć wraz z nami uchodźców, którzy cały czas czekają na wyspach greckich na decyzję o azylu.

Chcemy zachęcić uchodźców do tworzenia własnych produkcji, które będziemy promować w galeriach i na festiwalach filmowych. Budujemy siatkę wsparcia artystów, nauczycieli i małych przedsiębiorstw, aby ułatwić uchodźcom start w miejscach, gdzie otrzymają azyl.

Screen Shot 2018-07-02 at 7.28.44 PM.png

Pierwsze Laboratorium Medialne ReFOCUS powstaje na Lesvos, wyspie, która jest jednym z centrów napływu uchodźców i gości obecnie ponad 8000 z nich. Laboratorium powstanie w centrum One Happy Family, które zostało wybudowane przez i dla uchodźców.

Lesvos to miejsce, gdzie założyliśmy 1976km i gdzie w 2017 roku uczyliśmy fotografii. Zaczynamy nasz projekt na początku sierpnia, więc wsparcie jest potrzebne od zaraz.

Potrzebna jest pomoc finansowa, ale także wolontariusze chętni uczyć, a także sprzęt fotograficzny i komputerowy. Prosimy o kontakt, jeśli ktoś chce wesprzeć nasz projekt nieużywanymi laptopami, telefonami i sprzętem audio-wizualnym.

WESPRZYJ PROJEKT, KTÓRY ZMIENIA ŻYCIE!!!
 ReFOCUS Media Labs